Skip to content

72 Driftwood DrBrick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block86.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 3882
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,882
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
48%
Improvement Value:$377,500
52%
Total Assessment$727,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,791+5.2%
2024$17,860+3.5%
2023$17,256+1.3%
2022$17,038+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$782,500
DeedBook 13616, Page 914

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 10133, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1967