Skip to content

101 Sandy Point DrBrick, NJ 08723

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block86.07
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,000
71%
Improvement Value:$134,900
29%
Total Assessment$465,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,034+5.2%
2024$11,438+3.5%
2023$11,051+1.3%
2022$10,911+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft1,614DeedBook 20287, Page 995Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,614DeedBook 19048, Page 1566Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 17493, Page 719Recorded6/5/2019

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 16672, Page 845Recorded3/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959