Skip to content

71 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block86.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,786
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,800
67%
Improvement Value:$148,800
33%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+5.3%
2024$10,763+3.6%
2023$10,391+1.3%
2022$10,256+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$352,000
DeedBook 10672, Page 153

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5466, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1956