Skip to content

45 Nina Ct.Brick, NJ 08723

Built 1971

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 14, 2007

Property Information

Block86.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,760
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
44%
Improvement Value:$166,300
56%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+5.2%
2024$7,282+3.5%
2023$7,035+1.3%
2022$6,946+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 13594, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 10546, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1971