Skip to content

75 Driftwood DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block86.09
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,373
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
62%
Improvement Value:$175,300
38%
Total Assessment$460,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,890+5.2%
2024$11,300+3.5%
2023$10,918+1.3%
2022$10,780+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,373DeedBook 16578, Page 37Recorded11/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970