Skip to content

84 Driftwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$1,945,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block86.09
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class21
DescriptionA-2SF3G-P 5797
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,797
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$794,600
47%
Improvement Value:$895,800
53%
Total Assessment$1,690,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,663+5.2%
2024$41,499+3.5%
2023$40,096+1.3%
2022$39,589+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,945,000
DeedBook 10318, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1988