Skip to content

59 Driftwood DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$491,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block86.09
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,853
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
35%
Improvement Value:$244,100
65%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+5.2%
2024$9,236+3.5%
2023$8,923+1.3%
2022$8,811+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$491,000

From:

To:

Sq Ft2,853DeedBook 16846, Page 1570Recorded8/23/2017

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 13679, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1975