Skip to content

90 Driftwood DrBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block86.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class17
DescriptionA-1SF2G 1916
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,916
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
76%
Improvement Value:$173,700
24%
Total Assessment$723,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,693+5.2%
2024$17,767+3.5%
2023$17,166+1.3%
2022$16,949+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$675,000
DeedBook 13978, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1955