Skip to content

93 Driftwood Dr.Brick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$512,500
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block86.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class20
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,275
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$705,200
60%
Improvement Value:$469,800
40%
Total Assessment$1,175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,350+5.2%
2024$28,846+3.5%
2023$27,871+1.3%
2022$27,519+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$512,500
Sq Ft4,275DeedBook 19611, Page 571Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$822,500

From:

To:

Sq Ft4,064DeedBook 15972, Page 175Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft4,064DeedBook 15958, Page 1340Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$878,000
DeedBook 10194, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1988