Skip to content

31 Sturdy StBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block860
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,216
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
35%
Improvement Value:$240,500
65%
Total Assessment$371,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,683+5.4%
2024$9,190+3.6%
2023$8,867+1.3%
2022$8,752+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5484, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1940