Skip to content

71 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block862.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,666
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
51%
Improvement Value:$121,300
49%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478+5.4%
2024$6,148+3.6%
2023$5,932+6.8%
2022$5,553+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,666DeedBook 17868, Page 25Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 17450, Page 1111Recorded4/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960