Skip to content

15 Callaghan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block862.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,457
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
56%
Improvement Value:$100,200
44%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938+5.4%
2024$5,635+3.6%
2023$5,437+1.3%
2022$5,367+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,457DeedBook 18790, Page 1054Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13161, Page 1017

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 11781, Page 1101

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5061, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1960