Skip to content

19 Callaghan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2004

Property Information

Block862.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage942
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,100
65%
Improvement Value:$65,900
35%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,959+5.4%
2024$4,706+3.6%
2023$4,541+1.3%
2022$4,482+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 5316, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1960