Skip to content

27 Callaghan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block862.01
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-P 2858
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,858
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
24%
Improvement Value:$403,100
76%
Total Assessment$527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,757+5.4%
2024$13,056+3.6%
2023$12,598+7.1%
2022$11,760+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,858DeedBook 18071, Page 256Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 12652, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 11155, Page 1282

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10766, Page 935

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10048, Page 1743