Skip to content

43 Callaghan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block862.01
Lot24.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,030
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
53%
Improvement Value:$427,400
47%
Total Assessment$912,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,814+5.4%
2024$22,600+3.6%
2023$21,806+1.3%
2022$21,524+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,900
DeedBook 10909, Page 1796

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10048, Page 1743