Skip to content

30 Callaghan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1990

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block862.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2044
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,044
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
39%
Improvement Value:$210,800
61%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,020+9.9%
2024$8,204+3.6%
2023$7,916+1.3%
2022$7,813+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 17282, Page 440Recorded10/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$241,250
DeedBook 5630, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1990