Skip to content

16 Robbins StreetBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$454,000
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block863
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2461
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,461
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
33%
Improvement Value:$265,600
67%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+5.4%
2024$9,806+3.6%
2023$9,462+1.3%
2022$9,339+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$454,000

From:

To:

Sq Ft2,461DeedBook 16120, Page 1110Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 14121, Page 765

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5759, Page 750

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5484, Page 161

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5328, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 5217, Page 878