Skip to content

75 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 2014

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block863
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2526
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,526
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,600
30%
Improvement Value:$305,300
70%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+5.4%
2024$10,748+3.6%
2023$10,370+1.3%
2022$10,236+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft2,526DeedBook 15736, Page 1359Recorded1/31/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 15498, Page 1126