Skip to content

91 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 2010

Last Sale Price
$1,435,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block863
Lot19.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,811
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,700
37%
Improvement Value:$520,800
63%
Total Assessment$823,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,243+5.4%
2024$20,148+3.7%
2023$19,432+1.3%
2022$19,176+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,435,000
DeedBook 19336, Page 141Recorded3/28/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2010