Skip to content

21 Robbins St.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 14, 2009

Property Information

Block863
Lot24.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,392
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
61%
Improvement Value:$119,000
39%
Total Assessment$301,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+5.4%
2024$7,476+3.6%
2023$7,213+1.3%
2022$7,119+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 14275, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1950