Skip to content

75 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 2003

Last Sale Price
$1,999,999
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block864
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,175
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,700
46%
Improvement Value:$692,000
54%
Total Assessment$1,279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,400+5.4%
2024$31,698+3.6%
2023$30,585+1.3%
2022$30,188+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,999,999
DeedBook 12487, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 10817, Page 716

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 10059, Page 565