Skip to content

79 Fairview Ave.Brick, NJ 08724

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Feb 20, 2026

Property Information

Block864
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P 4031
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,031
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$560,000
57%
Improvement Value:$415,000
43%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,198+5.4%
2024$23,901+3.7%
2023$23,053+1.3%
2022$22,750-13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft4,031DeedBook 20310, Page 1343Recorded3/12/2026

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 10245, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5751, Page 229