Skip to content

127 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block864
Lot24.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2411
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,411
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,900
42%
Improvement Value:$283,200
58%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,437+5.5%
2024$11,791+3.7%
2023$11,368+1.3%
2022$11,217+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 5236, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1994