Skip to content

133 Fairview CourtBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Apr 11, 2014

Property Information

Block864
Lot24.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,587
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
44%
Improvement Value:$521,900
56%
Total Assessment$931,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,323+5.4%
2024$23,083+3.6%
2023$22,272+16.8%
2022$19,073+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,587DeedBook 15804, Page 993Recorded5/14/2014

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 12624, Page 1797

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 10408, Page 375

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5569, Page 327

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5237, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1995