Skip to content

44 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jan 18, 1995

Property Information

Block867
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage6,338
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,700
43%
Improvement Value:$383,300
57%
Total Assessment$670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,487+5.4%
2024$16,596+3.6%
2023$16,013+1.3%
2022$15,805+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5237, Page 662