Skip to content

110 Bruce St.Brick, NJ 08724

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block868.09
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,378
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
50%
Improvement Value:$111,200
50%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+5.4%
2024$5,529+3.6%
2023$5,334+1.3%
2022$5,265+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 17082, Page 986Recorded4/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5096, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1981