Skip to content

116 Bruce St.Brick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2003

Property Information

Block868.09
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,460
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
30%
Improvement Value:$261,300
70%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+5.5%
2024$8,997+3.7%
2023$8,672+1.4%
2022$8,556+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972