Skip to content

122 Bruce StBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block868.09
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,166
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
51%
Improvement Value:$111,600
49%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+5.6%
2024$5,427+3.8%
2023$5,228+1.4%
2022$5,157+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5631, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1972