Skip to content

101 Bruce StBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block868.10
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
33%
Improvement Value:$181,000
67%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003+5.4%
2024$6,646+3.6%
2023$6,412+1.3%
2022$6,329+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,806DeedBook 19570, Page 1103Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15566, Page 1855

Property Sale

Sale
$314,900
DeedBook 12284, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 11048, Page 898

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4775, Page 471