Skip to content

112 Younger St.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 21, 2004

Property Information

Block868.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
49%
Improvement Value:$125,100
51%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+5.4%
2024$6,019+3.6%
2023$5,808+1.3%
2022$5,732+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 12170, Page 1907

Property Built

Built

Year Built: 1970