Skip to content

118 Younger StBrick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block868.10
Lot17.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,082
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,500
50%
Improvement Value:$110,400
50%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+5.4%
2024$5,472+3.6%
2023$5,280+1.3%
2022$5,211+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969