Skip to content

92 Taylor Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block869.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
65%
Improvement Value:$79,100
35%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+5.4%
2024$5,526+8.7%
2023$5,082+1.4%
2022$5,013+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft864DeedBook 19045, Page 1352Recorded5/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958