Skip to content

88 Taylor Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block869.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,746
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
49%
Improvement Value:$147,200
51%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+5.4%
2024$7,213+3.6%
2023$6,960+1.3%
2022$6,869+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 12599, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$185,900
DeedBook 11049, Page 1482

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5389, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1958