Skip to content

114 Kenneth Pl.Brick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block869.02
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,755
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
53%
Improvement Value:$120,500
47%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.4%
2024$6,373+3.6%
2023$6,149+1.3%
2022$6,070+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,755DeedBook 19183, Page 977Recorded9/30/2022

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13947, Page 1838

Property Built

Built

Year Built: 1961