Skip to content

100 Kenneth Pl.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block869.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
58%
Improvement Value:$106,400
42%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,535+10.4%
2024$5,920+3.6%
2023$5,712+1.3%
2022$5,638+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
Sq Ft1,032DeedBook 19519, Page 1169Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$174,900

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 18064, Page 1814Recorded9/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957