Skip to content

94 Besante Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block869.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1606
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,606
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
52%
Improvement Value:$128,300
48%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+5.4%
2024$6,631+3.6%
2023$6,398+1.3%
2022$6,315+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,606DeedBook 19477, Page 986Recorded9/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 1975