Skip to content

128 Taylor Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2013

Property Information

Block869.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,396
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
57%
Improvement Value:$107,700
43%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+5.4%
2024$6,235+3.6%
2023$6,016+1.3%
2022$5,938+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$293,400
DeedBook 13624, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5569, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1958