Skip to content

119 Kieser BlvdBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block869.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1286
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,286
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
48%
Improvement Value:$156,400
52%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,840+5.4%
2024$7,441+3.6%
2023$7,180+1.3%
2022$7,086+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$269,900
DeedBook 14994, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1976