Skip to content

114 Lewis LaneBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 17, 2000

Property Information

Block869.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1556
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,556
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
48%
Improvement Value:$156,600
52%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+5.4%
2024$7,446+3.6%
2023$7,184+1.3%
2022$7,091+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10218, Page 1697

Property Built

Built

Year Built: 1958