Skip to content

126 Timothy St.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 15, 2005

Property Information

Block869.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,244
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
53%
Improvement Value:$127,600
47%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+5.4%
2024$6,728+3.6%
2023$6,491+1.3%
2022$6,407-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 12996, Page 1912

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5442, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1958