Skip to content

120 Timothy St.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Date
Apr 24, 2015

Property Information

Block869.08
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1167
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,167
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
45%
Improvement Value:$176,100
55%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+5.4%
2024$7,929+3.6%
2023$7,650+1.3%
2022$7,551+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 16086, Page 1127Recorded5/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 10210, Page 779

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5312, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1958