Skip to content

91 Kenneth Pl.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 26, 1997

Property Information

Block869.08
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G2
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
61%
Improvement Value:$91,600
39%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,149+5.4%
2024$5,836+4.9%
2023$5,562+1.3%
2022$5,489-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957