Skip to content

120 Richard St.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Nov 8, 1996

Property Information

Block869.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1584
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,584
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
48%
Improvement Value:$157,600
52%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+5.4%
2024$7,508+3.6%
2023$7,244+1.3%
2022$7,150+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,500
DeedBook 5421, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1996