Skip to content

132 Taylor Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block869.13
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
65%
Improvement Value:$77,600
35%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+5.4%
2024$5,489+8.8%
2023$5,046+1.4%
2022$4,978+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957