Skip to content

138 Besante Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Jul 29, 2005

Property Information

Block869.14
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
61%
Improvement Value:$92,200
39%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+5.4%
2024$5,851+3.6%
2023$5,645+1.3%
2022$5,572+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$302,000
DeedBook 12742, Page 1290

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5360, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1958