Skip to content

101 Lewis LaneBrick, NJ 08724

Built 1953

Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block869.14
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,453
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
56%
Improvement Value:$113,200
44%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+5.4%
2024$6,371+3.6%
2023$6,147+1.3%
2022$6,067+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953