Skip to content

141 Besante Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block869.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,630
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
52%
Improvement Value:$135,200
48%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,287+10.6%
2024$6,591+3.6%
2023$6,360+1.3%
2022$6,277+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 12646, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1958