Skip to content

149 Timothy St.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block869.16
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,729
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
50%
Improvement Value:$143,900
50%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,514+5.4%
2024$7,131+3.6%
2023$6,881+1.3%
2022$6,792+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960