Skip to content

135 Richard St.Brick, NJ 08724

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block869.17
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1354
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,354
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
49%
Improvement Value:$147,600
51%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+5.8%
2024$6,723+4.6%
2023$6,430+1.4%
2022$6,343+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962