Skip to content

136 Jane StreetBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 3, 1994

Property Information

Block869.18
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,508
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
51%
Improvement Value:$136,700
49%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+5.4%
2024$6,953+3.6%
2023$6,709+1.3%
2022$6,622+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5206, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1994